Младежите от XII Ученически гвардейски отряд на СУ „Бачо Киро“ – Павликени завършиха успешно обучението „Как да представим себе си“, реализирано по Проект „Младите хора – Бъдещето на България – с неограничени възможности“ с Договор № 25-00-20/10.07.2023, финансиран от Национална програма за младежта 2021-2025г, Тематична област 1 „Неформално обучение за придобиване на умения и ключови компетентности“.
Лектори на събитието бяха доц. д-р Даниела Пастармаджиева и Доц. д-р Иванка Банкова. Официален старт на дейността даде г-жа Петя Неделчева – директор на учебното заведение. В края на обучението тя и главен експерт към Министерството на младежта и спорта за области Велико Търново и Габрово – Зоя Стефанова, връчиха сертификати на момчетата и момичетата, които бяха изключително креативни и иновативни.
Учениците имаха удоволствието да се запознаят с възможностите за своето израстване и формирането си като граждански ангажирани личности. Изградиха способности за идентифициране на възможности, за решаване на проблеми и вземане на решения, както и развиха начална финансова грамотност.
Доц. д-р Пастармаджиева им разказа за видовете образование, за предприемачеството с неговите форми и влиянието му върху обществените процеси. Бяха обсъдени още полезни теми като пътя към реализирането на гражданските инициативи и значението на меките умения.
Младежите взеха участие в играта „Реализация, посредством гражданско и/или бизнес предприемачество“ с цел съставяне на проект за гражданска инициатива или бизнес план, който да може да се реализира в техния град и да отговоря на обществени предизвикателства и нужди на местно ниво. Сформираха се четири екипа на случаен принцип (броене до четири). Екип 1 и екип 3 направиха граждански инициативи, а екипи 2 и 4 разработиха бизнес проекти. Всеки от екипите презентира идеята си, като останалите ученици споделиха какво им е допаднало и какво според тях трябва да се подобри.
Състоя и се играта „Променям моята среда чрез гражданска активност“, в която децата се разделиха на две групи – „избиратели“ и „инициативни комитети“. Инициативните комитети излъчиха кандидати за кмет и подготвиха послания към избирателите, след което се проведе тайно гласуване. В преброяването участваха представител на гражданите, представители на инициативните комитети и лектора.
Доц. д-р Иванка Банкова презентира лекция на тема: „Противоречията и конфликтите в нашия живот – проблем или възможност за нашето развитие“. Чрез комуникативно-творческата задача „Моите възприятия“ подчерта значението на възприятията като предпоставка за възникване на противоречия и конфликти. Разбира се, бяха представени възможностите за тяхното преодоляване и разрешаване.
В хода на двудневното обучение под ръководството на доц. д-р Банкова, която запозна присъстващите с феномена „конфликт“ и неговото управление, младежите се включиха в брейнсторминга „Възможности за справяне с критични ситуации“ и в още игри, свързани с междуличностните отношения и формиране на умения за личностно представяне. Инициативите заплениха учениците, които дебатираха дълго по тези теми.